"A kíváncsiság vágya nagyon megrovásra méltó; a kíváncsiság vágyát akkor érjük tetten, mikor valaki rejtett dolgokat kíván tudni, szép dolgokat látni és ritkaságokat birtokolni." ( Bonaventura: De triplici via )
"Alakítsd ki magadban azt a szokást, hogy naponta sokszor gondold: „Isten” – s közben lassan lélegezz, nyugodtan és lazított arccal ülj, s hamarosan érezni fogod, hogyan árad érezhetően beléd Isten nagy nyugalma. Mennél inkább teret adsz önmagadban az isteninek, annál messzebb kerülsz a világtól, és mind kevesebb lesz benned a félelem. Ezen kezdet után már egyáltalán nem kell magadnak oly sokat tenned, mert most már Isten maga válik benned hatékonnyá; szelíd erőszakkal mind szebben és világosabban mutatja meg, neked, mily balga vagy, ha a világ felé fordulsz, amikor már bármikor képes vagy magadban megtapasztalni Istent.
Most már – aszerint, hogy milyen alkat vagy – vagy abban leled a kedvedet, hogy magadat és az életedből mindent odaadsz Istennek az iránta való szeretetből, vagy – ha tevékeny ember vagy – ezután már csak Istenért dolgozol, és erőidet csak a szeretet szellemében engeded működni.
Mert van szellem, melyre létünk támaszkodik..., ez méltóságunk alapja.
Ettől kezdve a világ nem fog rajtad. Mennél erősebben odaadod magadat Istennek, annál kevésbé lesz jelentősége számodra a világnak.
De amilyen mértékben ismét teret engedsz a félelemnek vagy harcosan védelmezed énedet, annál erősebben érintenek a visszaesések
; azonban ezek is mind újra elvezetnek Istenhez, míg aztán egyszer csak nem lesz több visszaesés és egészen és teljesen Istenben élsz. Ettől kezdve a tested egészséges, a szellemed mindig jókedvű és örömteli. Hivatásbeli munkád nem esik majd nehezedre és eredményes lesz." ( Swami Sivananda: Hogyan szenved vereséget a félelem? )
"Van egy fohász, amit kérünk: legyünk megőrizve a tudásban. És egyetlen védelem az, amire vágyunk, hogy ne botoljunk meg ebben a fajta életben." ( Hálaadó imádság )
"Úgy tekintette az egészet, mintha csupán valami időtöltő játék vesztese lenne." ( Hölderlin, Hüperion, 226 )
"Mert van szellem, melyre létünk támaszkodik..."
A latin-amerikai irodalom nemrég jelentős regénnyel ajándékozta meg a világot: Garcia Marquez Száz év magány című művével. Egy falu népe nekivág az ismeretlen messzeségnek, vándorútra kel, majd egy mocsaraktól övezett földdarabon megtelepszik s száz évet él majdnem teljes magányban: ez a regény meséje, s a szerző ennek a szinte lombikba zárt közösség életében valójában az emberiség történelmét irányító erőket, a fenyegető veszedelmeket szemlélteti.
A regénybeli falura egyszer egy különös betegség szakad rá. Álmatlanság gyötri a lakókat, s az álmatlanság meg a vele járó lázas tevékenykedés nyomában a feledés ijesztő tünetei jelentkeznek. Hihetetlen veszedelem ez, az élet csak azért mehet tovább, mert van a falunak egy okos vezetője, s az még idejében feliratokat szerkeszt tárgyak, eszközök, háziállatok fölé: "Ez tehén. Minden reggel meg kell fejni, hogy tejet adjon, a tejet pedig fel kell forralni, majd kávét kell beletölteni, hogy tejeskávé legyen belőle." Kitűznek két nagyobb táblát is: az egyikre a falu szélén a település nevét írják föl, a másikra a falu főutcáján ezt a két szót: "Van Isten".
A különös járványtól pusztított faluban könnyen magunkra ismerünk, s az álmatlanság, a lázas - és mindinkább céljavesztett - tevékenykedés, majd a feledés szörnyű betegségében fölfedezzük századunk egyik legnagyobb veszedelmét. De az író nem elégszik meg ennyivel. A riasztó látomást ezzel a mondattal teszi távlatossá: "Így éltek hát az illó valóságban, amely egyelőre ugyan megakadt a szavak horgán, de menthetetlenül tova kellett siklania, mihelyt elfelejtik az írott szó jelentését." Igen, a föliratok csak ideig-óráig segíthetnek, s mi lesz, ha a feledés végül a szavakat is kisöpri az emberek emlékezetéből? Mi már ebben a második hullámban élünk: nemcsak a dolgok hullanak ki az ujjaink közül, hanem a szavak is üresen vagy legalábbis talányosan merednek ránk. Elfelejtettük a jelentésüket. S még fölháborodásra sincs okunk: a szó nem sokkal élheti túl a tapasztalat, az élmény evidenciáját.
Itt válik ez a regénybeli képtelen történet a mi témánk szempontjából tanulságossá. Ha egy hermeneutikai zűrzavarban a szavak értelme bizonytalanná válik, mit ér a tábla a falu - a világ - közepén: "Van Isten"? Ki az az Isten? - kérdezheti akárki. Mi köze hozzám és mi közöm hozzá? Mit jelent az, hogy van? És így tovább. Ezeket a kérdéseket ma sokan megfogalmazzák, sőt talán még többen csüggedten megoldhatatlannak hirdetik. Úgy, hogy már nem is az ateizmus korában élünk, amelyről de Lubac remek kritikája kimutatta, hogy voltaképpen ,"théologie renversée": ha kifordítva is, ha negatíve is - teológia, vagyis Istenről való beszéd; hanem egy olyan korban, amely vállrándítva elmegy az Istenre utaló föliratok, szavak, kijelentések mellett, mert nem tud mit kezdeni velük. "Isten nem látszik eléggé fontosnak ahhoz, hogy bölcseleti vizsgálódás tárgyát képezze - írta nemrég a Revue des Sciences Religieuses tanulmányírója - ... Isten tagadását az általánossá váló közömbösségben fölváltja az Istennélküliség: "l'absence de Dieu" (J. M. Ela: Dieu des philosophes? RScR 49, 1975, 269-291; idézet a 287. lapról)." ( Jelenits István, Jézus Istene, részlet )
https://boatswain69.blogspot.com/2021/01/nulla.html
https://boatswain69.blogspot.com/2020/08/konnyu-kod.html
https://boatswain69.blogspot.com/2021/10/vicarious-ambarrassment-ii-ne-vigy.html
https://boatswain69.blogspot.com/2021/10/ne-vigy-minket-kisertesbe.html
https://boatswain69.blogspot.com/2020/10/hogyan-tesznek-minket-proliva.html
https://boatswain69.blogspot.com/2020/08/s-tanar-nem-lazad-fel.html
https://boatswain69.blogspot.com/2020/10/utjuk-vegen-hianyzik-kapu.html
https://boatswain69.blogspot.com/2023/10/vi-generation-wuss-azert-tanittatalak.html
https://boatswain69.blogspot.com/2022/12/gnosztikus-irodalom-xxii-nag-hammadi.html
https://boatswain69.blogspot.com/2022/03/generation-wuss-szamoca-nemzedek-ii.html
https://boatswain69.blogspot.com/2022/02/generation-wuss-szamoca-nemzedek.html
https://boatswain69.blogspot.com/2020/08/hat-ahhoz-mit-kell-csinalni-hogy-kalap.html
https://boatswain69.blogspot.com/2020/10/van-szellem-amire-letunk-tamaszkodik.html
https://boatswain69.blogspot.com/2020/10/ettol-kezdve-vilag-nem-fog-rajtad.html
https://boatswain69.blogspot.com/2023/01/gnosztikus-irodalom-lxxxiv-xliv-halaado.html
https://boatswain69.blogspot.com/2023/07/ember-amit-szeretsz-azza-lesz-valtozasod.html
https://boatswain69.blogspot.com/2024/06/boldog-vagyok-mert-lemondtam_17.html
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése